Екструдований пінополістирол
Що таке екструдований пінополістирол
Екструдований пінополістирол (ЕПП) - теплоізоляційний матеріал у вигляді плит різної товщини. Володіє унікальними властивостями утримувати тепло, завдяки низькій теплопровідності. На сьогоднішній день вважається найкращим ізолятором тепла серед усіх застосовуваних в цій якості матеріалів.
ЕПП виготовляється з дрібних гранул пінополістиролу з додаванням різних присадок, що поліпшують властивості матеріалу. Спочатку під впливом високих температур отримують рідкий розплав, а потім вводять піноутворювач - двоокис вуглецю під високим тиском. Суміш продавлюється через отвори екструдера, де маса активно збільшується в об'ємі за рахунок розширення вуглекислоти і формується в смугу заданої ширини і товщини. Далі відбувається розпилювання смуги на окремі плити.
Екструдований пінополістирол виробляється з тієї ж сировини, що і пінопласт. Але технологія виробництва матеріалу відрізняється - полістирольні гранули нагрівають і вспінюють гарячою парою з наступним пресуванням. Пінопласт виглядає не таким монолітним, як ЕПП, має виражену структуру з відкритими осередками. Простота отримання відбивається на вартості - пінопластові плити коштують дешевше екструдованих.
Характеристики ЕПП
Теплопровідність - матеріал володіє найнижчим коефіцієнтом теплопровідності рівним 0,029 Вт/м2*К. Інші утеплювачі мають більш високу теплопровідність. Наприклад, мінеральна вата має коефіцієнт на 58% вище - 0,046.
Вологоємність - екструдований пінополістирол практично не вбирає воду, його водопоглинання становить всього 0,2%. Для порівняння - цегла здатна вбирати від 6 до 16% вологи.
Питома вага - ЕПП відноситься до легких матеріалів, його щільність варіюється в діапазоні від 25 до 45 кг / м3. Завдяки малій вазі екструдований пінополістирол легко зберігати, транспортувати та застосовувати.
Міцність на стиск - кожен квадратний метр полістиролу здатний витримати рівномірне навантаження від 15 до 100 тонн в залежності від товщини листа і щільності.
Товщина плит - матеріал виробляється в кількох стандартизованих толщинах: від 20 мм до 100 мм з інтервалом по 10 мм.
Розміри плит - ЕПП випускається шириною 600 мм і довжиною 1200 або 2400 мм. Підгонку за розмірами роблять при монтажі, зрізуючи надлишки спеціальним термічним різаком для запобігання утворенню раскрошенного краю.
Робоча температура - матеріал можна експлуатувати при температурі навколишнього середовища від -50 0 С до +75 0 С.
Де застосовується екструдований пінополістирол
Область застосування ЕПП - це будівництво будівель і будівництво доріг, де він став практично незамінним для виконання різноманітних робіт:
- утеплення фасадів і фундаментів будівель;
- облаштування прибудинкового вимощення;
- монтаж теплої підлоги;
- створення теплоізоляційного шару між рядами цегляної кладки;
- виробництво сендвіч-панелей для швидкозбірних споруд;
- утеплення дорожнього покриття.
ЕПП витримує значні перепади температур, тому що його дрібні пори майже не здатні звужуватися або розширюватися. Працювати з матеріалом можна в будь-яких кліматичних зонах. Здатність витримувати вплив морозу до -50 0 С дозволяє застосовувати екструдований пінополістирол в дорожньому і іншому будівництві в зонах вічної мерзлоти.
Не рекомендується застосовувати ЕПП для утеплення стін зсередини будівель, оскільки матеріал фактично паронепроникний і не «дихає». Внутрішнє утеплення може привести до утворення конденсату, розмноженню цвілі і небезпечних грибків. Від накопичення надлишків вологи більш-менш захищені приміщення постійного проживання з сухими стінами, добре провітрюваному місці і надійною системою опалення.
Плюси і мінуси екструдованого пінополістиролу
Матеріал набув широкого поширення завдяки вираженим корисним властивостям:
- Дуже низька теплопровідність - внутрішня структура ЕПП являє собою безліч дрібних осередків, заповнених повітрям. Частка повітря в обсязі становить від 60 до 98%, що і пояснює унікальну здатність перешкоджати втраті тепла.
- Мала вага - матеріал займає великий обсяг при незначній щільності, одна плита товщиною 10 см важить всього 2 кг. Обшивка будинку виконується швидко і без зайвої напруги сил.
- Не гниє і не уражається грибками - екструдований пінополістирол є повністю синтетичним, не містить органічних сполук і відповідно не піддається розкладанню подібно органіці.
- Стійкий до високих навантажень на стиск - не дивлячись на те, що ЕПП і пінопласти легко пошкодити, різко вдаривши твердим важким предметом, цей матеріал витримує величезні деформаційні навантаження. Якщо на аркуші ЕПП розмістити рівномірно розподілений вантаж в декілька тонн, то лист не зімнеться.
- Не вбирає вологу - структура матеріалу пориста, але пори закриті. Вода ніяк не може проникнути всередину осередків. ЕПП за своєю сутністю є пластиком, тільки в іншому вигляді, а пластик не намокає. Така властивість називається нульовою гідрофобністю.
- Не в силах промерзати - промерзають ті матеріали, які насичуються вологою. Під впливом морозу вода перетворюється в лід, але якщо води немає, то промерзання не спостерігається.
При роботі з ЕПП слід враховувати і недоліки. Матеріал легко руйнується під впливом ряду несприятливих факторів:
- Відкритий вогонь - при контакті з полум'ям пінополістирол починає плавитися, обуглюватися і виділяти небезпечні для людини речовини. При виробництві до складу розплаву додають антипірени, що поліпшують стійкість до вогню, то все одно матеріал дуже небезпечний у випадку пожежі.
- Нагрівання понад 75 0 С при такій температурі починається виділення шкідливих речовин і можуть з'являтися ознаки руйнування структури;
- Сонячні промені - ЕПП не витримує впливу ультрафіолету, його структура необоротно руйнується. Плити обов'язково потрібно закривати зовнішньою обробкою.
- Будинкові гризуни, мурахи і оси - ніщо не заважає мишам і комахам обладнати собі житло в шарі утеплювача. Необхідно максимально закривати доступ в поверхні пінополістиролу, закладаючи щілини, дірки, розриви в облицюванні.
Крім того, існують матеріали, з якими не повинен контактувати екструдований пінополістирол:
- просочення для деревини;
- розчинники та розріджувачі для фарб;
- масла нафтові;
- бітумні мастики;
- клеї та замазки з кам'яновугільними смолами.
Перераховані склади діють на полістирол як розчинник - повністю руйнують структуру.
Монтаж екструдованого пінополістиролу
ЕПП - матеріал досить дорогий, ціна в кілька разів вище, ніж у звичайного пінопласту. Екструдований пінополістирол часто застосовують при будівництві котеджів і закріплюють на фасаді одним з трьох способів:
- на клей для полістиролу;
- на обрешітку з дерева або металевого профілю;
- «В колодязь» - закладають між основною стіною і облицювальної кладкою.
Кращим способом кріплення є клейовий. Наклеїти плити можна на поверхню з різних видів цегли або будівельних блоків. Головна вимога - відносно рівна площина. Зі стіни збиваються напливи розчину, закладаються грубі дефекти, нерівні ділянки краще обштукатурити.
Клей для полістиролу - це суха будівельна суміш. Розчин замішується з водою і спочатку рівномірно наноситься по периметру плити, а потім точково по всій площі. Пляма контакту повинно бути заповнене клеєм не менше ніж на 40%. Плита притискається до поверхні стіни і залишається нерухомою до висихання клею. Монтаж починають знизу.
Рекомендується додатково закріпити теплоізоляцію за допомогою дюбелів. У підсумку виходить міцна і довговічна конструкція, яка прослужить не менше 50 років. Поверх ЕПП обов'язково виконується фінішна обробка.
Запобіжні заходи
У звичайних умовах екструдований пінополістирол абсолютно безпечний. Він не виділяє шкідливих речовин, не вступає в хімічні реакції з більшістю середовищ. З полістиролу роблять одноразовий посуд і контейнери для медичних препаратів. Проблема виникає при підвищених температурах. Вже при +75 0 С з поверхні поступово починається вихід стиролу. А при оплавленні від відкритого полум'я утворюється сильне задимлення, в навколишнє середовище масово викидаються токсичні речовини, що викликають сильне отруєння і загибель людей.
Спочатку пінополістирол був горючим матеріалом. Щоб знизити горючість, виробники змінили технологію - додали в полімерну масу антипірени, спеціальні речовини для зниження здатності до горіння. Антипіренами в протипожежних цілях обробляють деревину. Від добавок пінополістирол перестав активно горіти і перетворився в самозатухаючий - оплавляется, димить, але не підтримує вогонь. Однак головна небезпека для людини виходить не від вогню, а від задушливого густого диму, який утворює тліючий пінополістирол.
Варто відзначити ще один момент - різання ЕПП термічними методами слід здійснювати на вулиці. При нагріванні з лінії різу також відбувається виділення токсичних речовин, як і під час пожежі.
Безпечний екструдований пінополістирол ви можете придбати в нашому магазині. Ми продаємо продукцію відомих брендів з усіма необхідними сертифікатами та дозволами. Ви можете купити як самі плити ЕПП, так і клей для пінополістиролу. А також інструменти і засоби індивідуального захисту.